Archiwum tekstów

To Be or Not to Be

Przed nami, studentami, kolejny niesamowicie emocjonujący semestr zmagań z wymyślnymi nazwami przedmiotów. Tak właśnie AGH rozpoczęło 102. rok akademicki! Co za tym idzie, niektórym młodym, a także tym starszym studentom należałoby przypomnieć, dlaczego warto studiować (nawet zdalnie).

Rozwiniesz siebie i swoje zainteresowania
Właśnie teraz zaczyna się ten okres życia, w którym dopiero odkrywasz siebie. Odkrywasz, jak funkcjonować w życiu, gdzie mamusia nie poratuje, gdy spalisz kotleta na patelni i nie poda rosołku po trudnej nocy. Dołączysz do organizacji studenckich i kół naukowych, które pozwolą Ci się otworzyć na rzeczy, o których nie śniłeś, że będziesz ich częścią. W liceum nigdy bym nie podejrzewała, że dołączę kiedykolwiek do jakiejkolwiek redakcji, a teraz piszę dla Was ten artykuł. Życie bywa przewrotne, ale dzięki temu ekscytujące. Na studiach piękne jest to, że jeśli nie odnajdziesz się w jednej dziedzinie, spokojnie będziesz mógł spróbować swoich sił w innej. Ilość organizacji i kół naukowych działających na terenie naszej uczelni bywa przytłaczająca, jednak dzięki temu można być pewnym, że każdy będzie mógł odnaleźć swoje miejsce na studiach.

Poznasz setki ludzi
Jednych pokochasz, innych znienawidzisz, ale na pewno wyluzujesz, nawiążesz nowe kontakty, poszerzysz horyzonty i po prostu będziesz się świetnie bawić. Bo studia to przede wszystkim ludzie. To dzięki nim będziesz ten okres wspominał najlepiej. Zwykli studenci, których będziesz mijać na miasteczku, uczelni czy w akademikach. Tego się nie da opisać – tych wszystkich indywiduów, wybuchowych mieszanek narodowości, temperamentów i charakterów. Każdy po części wpłynie na to, jak będzie się zmieniać twoja osobowość.

Poznasz świat
Studia to również wyjazdy. Możliwość uczestnictwa w różnych programach, a także rajdach  i balach wydziałowych. Akademia Górniczo-Hutnicza daje możliwość zaangażowania się do projektów takich jak “ERASMUS”, dzięki którymi możesz wyjechać za granicę na studia, bądź praktyki, gdzie będziesz miał szansę poznać kulturę i zwyczaje innych krajów. Również program “MOST” cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów i doktorantów. Umożliwia on studiowanie przez semestr bądź cały rok akademicki studiowanie na jednej z kilku uczelni partnerskich naszej uczelni. To tylko niektóre projekty, o których możesz dowiedzieć się w trakcie studiów. Każdy wydział organizuje także bale i rajdy wydziałowe, które co roku są oblegane. Są to wydarzenia, na które czeka każdy z wypiekami na twarzy! Jedno jest pewne, każdy program to gwarantowane świetne wspomnienia.

Posmakujesz samodzielnego życia
Poczujesz smak wolności! Teraz jesteś panem swojego życia, którego torów nikt nie będzie za Ciebie wybierał z wyjątkiem Twojej osoby. Nikt za Ciebie nie uprasuje, nie ugotuje i nie obudzi na zajęcia. Nie sprawdzi czy w lodówce  jest coś do jedzenia i czy rachunki są już  opłacone. Zobaczysz, że papier toaletowy też może się skończyć, a pokój sam się nie sprząta. Poznasz zasady życia w społeczeństwie, a także umiejętnego spożywania wódki. Słowem – ogarniesz się poniekąd w życiu.

5. Przeżyjesz najlepsze imprezy w życiu
Jest to niezmienna prawda i jedna z moich ulubionych części studiowania. Najlepsza okazja do poznania obcych ludzi i wyćwiczenia swojej głowy w piciu różnego rodzaju procentowych trunków. Temat imprezowania niczym rzeka - obszerny. Będziesz popijał wódkę piwem, bo stwierdzisz, że jest to fenomenalny pomysł, palił książki współlokatora po zdanej sesji i wyrzucał je przez okno, mimo że on dalej będzie w trakcie walki o przetrwanie na studiach, czy chodził po akademiku ze zniczem w kształcie choinki i śpiewał Kolorowy wiatr Edytki Górniak. Natomiast następnego dnia zastanawiać się Czy warto było szaleć tak. Poranki po imprezie są równie ciężkie, co wstanie na zajęcia zdalne o 8 rano, ale są to momenty, dla których warto żyć, które warto później wspominać. Oczywiście nie piszę o porannych zajęciach!

Ostatecznie wyniesiesz jakąś wiedzę
Wbrew pozorom, na studiach i tak się czegoś nauczysz. Możesz tego nie zauważyć i narzekać, że straciłeś 5 lat z życia, ale przypomnij sobie, że wiedziałeś niewiele o życiu, wyprowadzając się od rodziców. W Twoich rękach leży teraz Twój los i to od Ciebie będzie zależeć, jaką dokładnie wiedzę wyniesiesz. Czy będzie to związane z kierunkiem studiów, czy organizacją, w której będziesz prężnie działał, a może będzie to zwykła czynność jak smażenie wcześniej wspomnianego kotleta. Każdą naukę odbieraj jak mały sukces. Wiedź, że nie wszyscy umieją  zagotować wody bez spalenia czajnika, a wierzcie mi, że też się tak da.

Warto czy nie warto?
Na to pytanie i tak przyjdzie wam odpowiedzieć sobie z czasem, ale czas, który spędzicie poza zajęciami na poznaniu mista, w którym studiujecie, ludzi, których spotkacie czy usłyszycie na zajęciach i zwiedzeniu akademika, w którym mieszkacie (lub mieszkania), nikt wam nie zabierze. Nie zapominajcie, że jest to najbardziej ekscytujący czas w waszym życiu, niezależnie czy jest to w czasach pandemii czy nie - zróbcie z tego niezapomniana przygodę, którą będziecie miło wspominać! Nie bójcie się, bo studia nie takie straszne jak je malują.