Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Archiwum tekstów

Spacer po literackim Krakowie

Portrety

Początek podróży

Wyruszając z miasteczka studenckiego, chętny literackich doświadczeń podróżnik musi skierować swe kroki w stronę ulicy Władysława Reymonta. Przysłuchując się gwarowi studenckich rozmów, minąć powinien po drodze Park Jordana, zatrzymać się na chwilę, by pokontemplować główny budynek AGH, a następnie skręcić w stronę Muzeum Narodowego. Po spotkaniu się z tym obiektem już niewielka odległość dzieli spacerowicza od pierwszego postoju podczas jego wędrówki. To właśnie tam, kilka minut od rynku, pod adresem Felicjanek 4 mieści się klimatyczna obcojęzyczna księgarnio-kawiarnia Massolit Books & Café [1]. Znaleźć tam można zarówno używane, jak i nieskalane ludzką ręką wydania książek w języku angielskim (choć można tu wyszperać również polskie wydania). Dostępne tam tytuły zadowolą każdą humanistyczną duszę, która przebierać może pomiędzy klasyką, literaturą współczesną i książkami naukowymi między innymi z zakresu studiów feministycznych, żydowskich, azjatyckich czy związanych z historią i literaturą Europy. Do lektury dobrać można odpowiedni napój i przekąskę z szerokiej oferty barowej, która powinna odpowiadać zarówno kawoszom, jak i herbaciarzom. Wystrój księgarnio-kawiarni zrobi wrażenie na osobach lubujących się w starych rzeczach. Kolorowe wzorzyste tapety, fotele i kanapy, masywne zasłony i firanki oraz drewniane postarzane meble dają bowiem klimat wieloletniego domu rodzinnego, w którego ścianach chce się przebywać jak najdłużej. Warto jednak by podróżnik mimo niewątpliwych walorów tego miejsca, po posileniu się dostępnymi przekąskami, przejrzeniu dostępnych książek i zakupieniu odpowiedniej lektury, wyruszył w dalszą drogę.

Cofając się w czasie

Drogę teraz z rzadka wybieraną z własnej woli, bo prowadzącą w okolice remontowanego Mostu Dębnickiego. Jeśli jednak wędrowca nie odstrasza wizja niekończącej się budowy, niech nie przerywa wędrówki, bo czeka na niego nagroda. Na ulicy Tadeusza Kościuszki, w miejscu gdzie mieściła się kiedyś apteka Pod aniołem stróżem, znajdzie on Antykwariat Abecadło [2], a po przekroczeniu jego progu poczuje klimat dawnych lat. Ta podróż w czasie jest możliwa dzięki zachowaniu mebli, które kiedyś stanowiły wyposażenie apteki z 1899 roku, a teraz dumnie dźwigają na swoich barkach szeroki asortyment używanych książek. Znaleźć tu można zarówno polskie, jak i obcojęzyczne tytuły, książki zapomniane przez główny nurt literatury, ale także wyjątkowe – naruszone przez ząb czasu i przetrzymujące w sobie przeszłość – wydania znanych wszystkim klasyków. Oprócz książek miłośnicy rzeczy z przysłowiową „duszą” wyszperać mogą tutaj również stare wydania czasopism, grafiki, pocztówki, fotografie, mapy, a także płyty winylowe, CD czy kasety video. Następnie mogą rozsiąść się w fotelu czy na kanapie i popijając herbatę przeglądać te relikty przeszłości, aż zatracą umiejętność rozróżniania przeszłości od teraźniejszości.

Przekraczając granice kontynentów

Gdy podróżnik powróci już do rzeczywistości, następnym przystankiem na jego trasie będzie malowniczy Kazimierz. To tam mieszczą się dwa kolejne godne uwagi obiekty literackie. Na ulicy Augustiańskiej pod numerem 5 znajduje się niewielkich rozmiarów księgarnia Tajfuny [3], która może zaoferować wiele wyjątkowych tytułów. Księgarnia połączona jest z wydawnictwem zajmującym się literaturą Azji Wschodniej. W jego ofercie znaleźć można tytuły z Japonii (tutaj zarówno teksty klasyczne, jak i współczesne), Chin czy Korei Południowej, ale również mniej znanych polskiemu czytelnikowi lokalizacji, takich jak Indonezja czy Singapur. Oprócz książek z tego wydawnictwa w krakowskich Tajfunach odszukać można wiele innych azjatyckich perełek w języku polskim i angielskim. Oprócz oferty książkowej wrażenie na odwiedzającym zrobi również minimalistyczny wystrój tego miejsca. Kusi on, by zostać dłużej w jego progach i poszperać w szufladach w poszukiwaniu lektury idealnej. Jeśli jednak czytelnik nie ma czasu, by poświęcić dłuższą chwilę przeglądaniu zbiorów, to może zrobić to w domu poprzez stronę internetową. Tajfuny bardzo prężnie działają też na Instagramie, gdzie gdzie co kilka dni w osobnych postach pochylają się nad konkretnymi tytułami dostępnymi w ich ofercie. To tam zapowiadane są również organizowane na Augustiańskiej spotkania Tajfunowego Klubu Książki, rozmowy z autorami czy tłumaczami, a także inne wydarzenia związane z najnowszymi premierami wydawnictwa.

Chwila na wyciszenie

Kilka minut od Tajfunów na wędrowca czeka kolejna księgarnia literacka. Tym razem jest to Cytat Café [4], mieszcząca się na rogu kamienicy przy ulicy Miodowej. To tam właśnie znajduje się prawdopodobnie najbardziej popularna wśród instagramowych twórców książkowych biblioteczka, będąca wdzięcznym tłem do zdjęć. Warto jednak, po wykonaniu takiej ikonicznej fotografii, zasiąść na kanapie i nacieszyć się pięknym wystrojem tego miejsca. Kawiarnia ta bowiem zachwyca swoją pełną życia kolorystyką i wszechobecną roślinnością.

Chociaż lokal do najmniejszych nie należy, to jego wnętrze sprawia wrażenie przytulnego i domowego. Kryje on w sobie jednak również niespodzianki, czekające na odwiedzających, którzy po napiciu się kawy czy herbaty, odwiedzą toalety przystrojone w stylu znanych książek o pewnym młodym czarodzieju, a także filmowej serii o bardzo odległej galaktyce. Ściany kawiarni pokryte są cytatami (w końcu nazwa do czegoś zobowiązuje) znanych postaci. Cytaty dodawane są również do każdego zamówienia, na prostokątnym kartoniku, który może później posłużyć jako pamiątka z odwiedzin w tym wyjątkowym miejscu.

Idealna opcja na studencką kieszeń

Wędrówka dobiega już końca, jednak zanim spacerowicz powróci do bezpiecznej studenckiej przestrzeni, powinien odwiedzić jeszcze jedno miejsce, a mianowicie bibliotekę na Rajskiej [5]. Znaleźć tam można potężne zbiory zarówno książek starych, jak i – co chyba ważniejsze, bo łamiące stereotyp biblioteki jako miejsca, gdzie znaleźć można jedynie szkolne lektury – nowości wydawniczych (może niekoniecznie tych, które dopiero co pojawiły się na rynku, ale takich sprzed kilku miesięcy już jak najbardziej). Założenie karty bibliotecznej trwa zaledwie kilka minut, więc już po chwili od wejścia można cieszyć swe oczy dostępną na wyciągnięcie ręki kolekcją najróżniejszych tytułów. Biblioteka jest na tyle duża, że można by godzinami snuć się między jej regałami.

Warto jednak poświęcić też trochę wolnego czasu by odwiedzić inny obiekt wchodzący w skład Biblioteki na Rajskiej. Mowa tutaj o Artetece [6], która znajduje się zaledwie dwie minuty od wspomnianego wcześniej miejsca i oferuje czytelnikom do wypożyczenia przede wszystkim komiksy, ale również filmy, płyty muzyczne, gry czy czasopisma. Zbiory komiksowe zaczynają się na Marvelu czy DC, przechodzą przez przygodówki i obyczajówki, a kończą na szerokiej ofercie mang zarówno w języku polskim jak i angielskim czy niemieckim. Jest to więc idealne miejsce, żeby znaleźć wymarzone tytuły z tego – niedowartościowanego przez większość bibliotek – medium, jakim są komiksy. Arteteka jest również dobrą przestrzenią do nauki, czy po prostu spędzania wolnego czasu w trakcie okienek między zajęciami.

Z powrotem

Z Arteteki droga powrotna na miasteczko już niedaleka. Wystarczy dojść do ulicy Czarnowiejskiej, a następnie podążać jej szlakiem, trzymając blisko serca wspomnienia całodniowej wędrówki. I pamiętać, że gdy znów najdzie nas ochota na poznanie magii literackiego Krakowa, to wspomniane wyżej miejsca zawsze stoją otworem i czekają na chętnych wrażeń czytelników.

Przypisy:
[1] Massolit Books, ul. Felicjanek 4, strona księgarni: http://www.massolit.com/, konto na instagramie: https://www.instagram.com/massolitbooks/

[2] Antykwariat Abecadło, ul. Tadeusza Kościuszki 18, strona antykwariatu: https://www.abecadlo.org/, konto na instagramie: https://www.instagram.com/antykwariat.abecadlo/

[3] Tajfuny, ul. Augustiańska 5, strona księgarni: https://tajfuny.pl/, konto na instagramie: https://www.instagram.com/tajfuny/

[4] Cytat Café, ul. Miodowa 23, konto kawiarni na facebooku: https://www.facebook.com/CytatCafe/, konto na instagramie: https://www.instagram.com/cytat_cafe/

[5] Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, strona biblioteki: https://www.rajska.info/

[6] Arteteka, ul. Rajska 12, strona Arteteki: https://www.rajska.info/pl/arteteka