Artykuły

Vtecha

Portrety
Margaritę poznałam kilka lat temu, gdy przyjechała do mojego rodzinnego miasta, Przemyśla, na projekt Brave Kids. Spędzałyśmy wtedy razem czas na tanecznych warsztatach, powolnych spacerach i rozmowach – trochę po polsku, trochę po ukraińsku, trochę po angielsku, a trochę na migi. Gdy w 2017 roku machałam jej na pożegnanie i pospiesznie wpisywałam nazwę jaj Instagrama w swój telefon, nie sądziłam, że wróci kiedykolwiek do Polski. A już na pewno nie mogłam domyślić się powodu, z którego ponownie odwiedzi moje rodzinne miasto.
Dzięki jej mediom społecznościowym widziałam przez lata jak radzi sobie moja ukraińska koleżanka – jak uczy się, podróżuje, robi zdjęcia. Uśmiechałam się pod nosem, gdy widziałam jej roześmianą twarz, radosnych przyjaciół i znajome twarze tych, którzy wtedy byli z nią w Polsce i których miałam okazję poznać. 
Podglądałam jej losy tak długo, aż moim oczom ukazała się jej przeprawa z rodzinnego miasta, Charkowa, w stronę Polski. W kierunku odwrotnym niż wojna. W końcu przeczytałam również tekst, który za jej zgodą przetłumaczyłam i którym dzielę się dzisiaj z Wami. Nie dlatego, że wierzę, że faktycznie mogą Wam się przydać rady, którymi Margarita dzieli się ze swoimi ukraińskimi przyjaciółmi, ale dlatego, że żadna nastolatka nie powinna nigdy pisać takiego poradnika.Wpis z profilu Margarity na Facebooku, 3 marca, 21:40

Przyjaciele!
Opuściłam Charków – jestem teraz we Lwowie. Postanowiłam zebrać kilka swoich uwag i wskazówek, które mogą pomóc Tobie lub Twoim bliskim w ucieczce.
Po pierwsze, nie kupuj biletów – nie potrzebujesz ich. My kupiłyśmy bilety do Lwowa, a gdy dotarłyśmy na stację, okazało się, że nasze miejsca nawet nie istnieją i tylko zmarnowałyśmy pieniądze. Zamiast szukać swojego połączenia, dowiedziałyśmy się, kiedy odjeżdża najbliższy pociąg do Zachodniej Ukrainy (trasa Charków-Rachów) i od razu poszłyśmy na odpowiedni peron. Kolejka była tak długa, że stałyśmy 5-8 metrów od wejścia.

Po drugie, przyjdź na dworzec jak najwcześniej i od razu spróbuj dowiedzieć się, gdzie dalej dzisiaj możesz pojechać. Kto będzie to wiedział? Najprawdopodobniej: pracownicy dworca, wolontariusze, konduktorzy, zwykli ludzie. Ktoś na pewno będzie w stanie Ci pomóc. 
Wsiądź do jakiegokolwiek pociągu. Usiądź tam, gdzie tylko się da – trochę arogancji nie zaszkodzi. Ale tylko trochę – pamiętaj, że wszyscy uciekają.

Po trzecie, nie planuj, gdzie chcesz jechać. Z Winnicy dojedziesz tam, gdzie potrzebujesz. Więc nie martw się i po prostu jedź.

Po czwarte, nie spodziewaj się, że trafisz na miejsce siedzące. My jechałyśmy w przedziale gastronomicznym na podłodze. Udało nam się schować nasze rzeczy do schowka, ale nie było mowy o żadnych miejscach do siedzenia. Nie było opcji, żeby jechać wygodnie – pierwsze godziny w pociągu stałam i w ogóle nie miałam okazji, żeby usiąść gdziekolwiek.

Po piąte, poznaj ludzi. To Twoi przyjaciele w trakcie tej podróży. Ktoś na pewno pomoże Ci z Twoimi rzeczami. Ale pamiętaj, że obok Ciebie mogą być dzieci albo starsze osoby – to ważne! Jest im ciężej, niż Tobie – więc pomoc będzie potrzebna też im. W swojej podróży zostań człowiekiem.

To tylko moje rady, ale to właśnie one pozwoliły mi przetrwać tę przeprawę. To było trudne. Bardzo trudne. Kilka godzin stałyśmy obok różnych pociągów. O pierwszej dotarłyśmy na stację, a Charków opuściłyśmy dopiero o siódmej wieczorem. 

Weź ze sobą dokumenty, leki, ciepłe rzeczy i tylko to, co naprawdę ważne. Kosmetyki i biżuteria to zbędny balast, który nie pomoże Ci przetrwać, a tylko spowolni Twoją podróż i zmniejszy szansę na wejście do pociągu.

Proszę, weź ze sobą swojego zwierzaka. Możesz z nim być przez cały ten czas – my byłyśmy w tym samym przedziale z golden retrieverem, kotami i królikiem. Nie tylko je uratujesz, ale dzięki nim pomożesz też w łagodzeniu stresu u innych.

PS Ludzie z walizkami na kółkach naprawdę bardzo straszą innych. Te dźwięki przypominają z daleka samolot. Margarita znajduje się już w Przemyślu – jest bezpieczna, chociaż codziennie martwi się o swoich bliskich, siebie i swój kraj. Jeśli chcesz pomóc takim osobom jak ona – możesz wpłacić pieniądze na konto zaufanej organizacji pomocowej, uczestniczyć w wolontariacie na rzecz pomocy uciekającym od wojny Ukraińców i Ukrainek lub zaangażować się w inne inicjatywy humanitarne. Jednak przede wszystkim – miej otwarte serce i głowę na tych, którzy potrzebują teraz Twojego wsparcia.