Artykuły

Relacja z szóstej edycji konferencji Ciemna Strona UX - Be The Hero

Dziś miałam okazję uczestniczyć w szóstej już odsłonie konferencji Ciemna Strona UX pod hasłem „Be The Hero”. Konferencja zorganizowana przez koło naukowe ITberries, działające przy Wydziale Humanistycznym AGH, tym razem ze względów bezpieczeństwa odbywała się online. Choć uczestnicy i prelegenci bardzo żałowali, że nie mogą spotkać się na żywo i podyskutować o projektowaniu między prelekcjami, uczestnictwo w konferencji w domowym zaciszu z pewnością miało również swoje plusy, zwłaszcza w tak ponury i deszczowy dzień, jak dziś!

Podczas konferencji organizatorzy – jak sami podają – starali się zwrócić uwagę na wagę projektowania z myślą o współczesnych problemach. Zapewnili nam wczesną, sobotnią pobudkę, bo pierwsza prelekcja odbyła się już o godzinie 9:15. Prezentację pod tytułem „Bohaterowie nie noszą masek - Czyli gdzie się podziała transparentność?” poprowadził Marcin Krzanicki, UX designer i freelancer. Zaraz po nim na wirtualną „scenę” wkroczyły Atomówki, czyli trzy Projektantki UX/UI w firmie Hitachi - Kamila Owsianka, Ewelina Przybylska oraz Jagoda Potiopa. Ich pełna energii prezentacja pokrzepiła wszystkich młodych projektantów i pokazała – zgodnie z tytułem - dlaczego nie warto bać się trudnych projektów na początku kariery? Trzecia prelekcja należała do Magdaleny Milert, konsultantki Smart City w Almine. Magdalena poruszyła bardzo ważny temat dostępności w miastach, wpływu przestrzeni miejskiej na nasze życie i rozwinęła między innymi takie pojęcie jak „betonoza” (polecam również konto Magdaleny na Instagramie: @pieing).

Kolejną częścią programu była prezentacja zwycięskich projektów konkursu „Hero Contest”, organizowanego przez koło. Zadaniem konkursowym było zaproponowanie rozwiązań dla seniorów, dla których funkcjonowanie podczas pandemii było i nadal jest wyzwaniem. Laureatki trzech pierwszych miejsc zaprezentowały swoje rozwiązania oraz bardzo ciekawe wnioski z badań przeprowadzonych z seniorami.

Po zwyciężczyniach konkursu scena należała do Kuby Kuleszy, projektanta w firmie Evidence Prime i jego prezentacji o etycznym wymiarze projektowania sztucznej inteligencji. Kuba podczas prezentacji podzielił się również z uczestnikami wieloma insightami z branży, co z pewnością wszyscy bardzo docenili! Zaraz po nim bardzo ważny temat dostępności w projektowaniu zgłębił Mateusz Wójtowicz, UX/UI designer w Kambu. Chwilę przed godziną 14:00 swoją prezentację rozpoczęła Syliwa Bodnar, strateżka, copywriterka i freelancerka, współpracująca z wieloma rozpoznawalnymi firmami. Rozwinęła temat odpowiedzialnych i autentycznych marek i przedstawiła między innymi firmę „Jedz garściami”, czyli e-warzywniak, oferujący wyselekcjonowane, zdrowe i przede wszystkim dostarczone pod drzwi produkty. Następnie Szymon Trzepla, projektant UX w branży finansowej, powrócił z tematem dostępności a Dominika Zaremba, Head of Talent Science w Talent Alpha, opowiedziała o tym, jak połączyć ekologię z pracą projektanta. Na koniec uczestnicy konferencji mogli wysłuchać prezentacji Chrisa Badury, założyciela Akademii UX/UI, na temat 5 największych wyzwań, stojących przed projektantami w 2020 roku.

Zarówno organizatorom, jak i prelegentom należą się ogromne brawa za świetną adaptację do mało sprzyjających warunków i bardzo dobrą organizację wydarzenia! Wszystkie prelekcje odbywały się o czasie, w agendę został również wliczony czas na zadawanie pytań od uczestników. Konferencja była wspaniałym wydarzeniem dla młodych adeptów sztuki projektowania, ale z pewnością i doświadczeni designerzy znaleźli na niej coś dla siebie. Ja z pewnością chętnie wrócę za rok – na siódmą edycję Ciemnej Strony UX.

Grafika - materiały promocyjne organizatorów