Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Artykuły

Czy w świecie, którym rządzi pieniądz jest miejsce na wartości społeczne? Relacja z piątej edycji Open Eyes Economy Summit

18 listopada zakończyła się piąta edycja Open Eyes Economy Summit, czyli Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości, w której miałam przyjemność uczestniczyć w roli wolontariusza. Ze względu na panującą epidemię, coroczny event po raz pierwszy odbył się w innej, hybrydowej formie. Pomimo wielu wyzwań, które stanęły przed organizatorami, internetowa transmisja wydarzenia zgromadziła przed ekranami komputerów 2500 osób.


16 listopada, dzień przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia, krakowskie Centrum Kongresowe ICE tętniło życiem. To właśnie tam odbywały się przygotowania sal pod przyjazd ekip realizacyjnych, a także dekorowanie foyer wystawami, aby cieszyły oko przebywających w budynku osób. W ten dzień odbywały się również szkolenia wolontariuszy z myślą o nadaniu tegorocznej edycji możliwie najbardziej profesjonalnego charakteru. Obowiązkowym punktem było szkolenie BHP, a także stworzenie warunków pozwalających zachować niezbędne normy bezpieczeństwa.  

Następnego dnia zgromadzeni w ICE pośpiesznie wykonywali ostatnie obowiązki, by już o godzinie 10, zgodnie z planem, rozpocząć sesję inauguracyjną. Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali prelekcji prof. Muhammada Yunusa, laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku. Początkowe obawy organizatorów i wolontariuszy dotyczyły możliwości połączenia się z Profesorem online. Inne strefy czasowe oraz dystans przestrzenny utrudniały możliwość swobodnej komunikacji, jednak ku uciesze obecnych, wszystko odbyło się zgodnie z programem. Profesor podczas swojego inspirującego wystąpienia poruszył temat koronawirusa i jego wpływu na funkcjonowanie społeczeństwa. Odniósł się również do świata przed pandemią kojarzonego z globalnym ociepleniem i kryzysem klimatycznym. Według niego to właśnie ona pozwoliła zatrzymać się ludzkości i stała się szansą, którą można wykorzystać do ratowania naszej planety.

Po zakończeniu sesji inauguracyjnej, o godzinie 12 rozpoczęły się kolejne prelekcje. Program wydarzenia został podzielony na kilka bloków tematycznych: „Człowiek w środowisku sztucznej inteligencji”, „Solidarni w rozwoju” oraz „Antropocen-zarządzanie światem”. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim dniu kongresu odbyły się także potyczki, w których mieli okazję wziąć udział uczniowie i studenci. 

Najciekawszym cyklem tego dnia był „Człowiek w środowisku sztucznej inteligencji”. Do wystąpień, które zasługują na uwagę należy między innymi przemówienie dr Emilii Kaczmarek z Uniwersytetu Warszawskiego, która zwróciła uwagę na problem zanikania zawodów, które wypierane są przez algorytmy. W dzisiejszym świecie jest to temat budzący sporo kontrowersji oraz strachu przed bezrobociem technologicznym. Według dr Kaczmarek ta sytuacja nie musi stanowić zagrożenia, a może być szansą na społeczną zmianę. 
Jednym z prelegentów w ścieżce „Solidarni w rozwoju” był Rafał Sonik, rajdowiec, a także prezes Stowarzyszenia Czysta Polska. W swojej wypowiedzi Pan Sonik zwrócił uwagę na współczesną młodzież, która stanowi wsparcie dla idei ekologicznych. Jego zdaniem młode pokolenie jest bardziej świadome, chłonie wiedzę i nie da się oszukać. Podkreślił również, że jest to pokrzepieniem zarówno dla niego, jak i dla innych propagatorów myśli ekologicznej. 

Ostatnim cyklem, który odbył się we wtorek był „Antopocen-zarządzanie światem”, na którym można było posłuchać między innymi Hajnalki Schmidt, Dyrektor Operacyjnej Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią. Pani Schmidt w swojej prelekcji kładła nacisk na potrzebę odejścia od współczesnej ekonomii i skupienia się na ludziach i na „zielonej idei”, związanej z dbaniem o środowisko naturalne. 

Drugi dzień rozpoczął się cyklem „Ład międzynarodowy” oraz wystąpieniem Martina Raisera, Dyrektora Regionalnego Banku Światowego na Chiny, Mongolię i Koreę. O godzinie 10 Pan Raiser przekonywał publiczność, że pandemia uświadamia nam, że wciąż największym priorytetem jest służba zdrowia. Wśród cyklów drugiego dnia pojawiły się również takie bloki tematyczne, jak: „Uwspólnianie zasobów i dobra wspólne”, „Architektura i adaptacja miast do zmian klimatu” i „Edukacja-nowa generacja”.

W ścieżce „Architektura i adaptacja miast do zmian klimatu” mogliśmy posłuchać potyczki Roberta Koniecznego z KWK Promes, jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich architektów oraz Bartłomieja Kisielewskiego z Horizone Studio, którzy rozmawiali na temat przyczyniania się architektów do zmian klimatu. Natomiast w cyklu „Edukacja-nowa generacja” wystąpiła między innymi Johanna Hulkko z Ministerstwa Edukacji i Kultury Finlandii, która przybliżyła system edukacji w swoim kraju oraz podkreśliła, że dla obywateli Finlandii stanowi ona element tożsamości narodowej.

Wydarzenie zakończyła sesja zamknięcia, a ostatni głos należał do prof. Jerzego Hausnera, Przewodniczącego Rady Programowej OEES, pomysłodawcy wydarzenia, a także znanego ekonomisty i popularyzatora psychologicznej i socjologicznej perspektywy w ekonomii. Pod koniec przemówienia prof. Hausnera na scenę wyszli organizatorzy ubrani w złote stroje, którzy razem z Profesorem bili brawo, dziękując wszystkim za wspólnie spędzony czas podczas dwóch dni kongresu. 

Obecni na konferencji OEES prelegenci udowodnili, że współczesna ekonomia odchodzi od wartości, jaką jest sam zysk, w stronę wartości społecznych, zrównoważonego rozwoju, zorientowania na interesariuszy i dbałości o planetę. 

Pomimo ciągle zmieniających się rządowych obostrzeń, a także nowych wyzwań wynikających ze zmienionej formy kongresu, organizatorzy świetnie opanowali sytuację i pokazali, że są zgranym zespołem, który potrafi wspólnie zorganizować największe wydarzenie online w Polsce. Dla nas, wolontariuszy, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji była to możliwość sprawdzenia swoich umiejętności pracy pod presją czasu i współpracy w międzynarodowym środowisku. Niezwykłe doświadczenie obcowania z ludźmi nauki i biznesu, a także bycia częścią zespołu OEES pozostanie w naszej pamięci na długo. Tegoroczna edycja była zaskoczeniem dla samych organizatorów, którzy byli pod wrażeniem planowego przebiegu konferencji. Mimo zadowolenia - jak sami podają - mają nadzieję, że przyszłoroczna edycja odbędzie się w stacjonarnej formie i wszyscy będą mogli spotkać się na żywo, bez udziału platform komunikacyjnych. Ja jednak wierzę, że bez względu na formę kongresu będzie on tak samo inspirujący, ciekawy, a także świetnie zorganizowany jak w tym roku.