Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Artykuły

Kolejny sukces naukowców z AGH

Zapewne niejednokrotnie podczas pobytu w Krakowie otwierając okno słyszałeś od swoich znajomych szyderczy tekst ,,nie wietrz Krakowa", bo jak dobrze wiemy, stężenie smogu tutaj jest jedno z największych w Polsce, a nawet i na świecie. Prawdopodobnie niedługo nie będzie już potrzeby ,,wietrzyć” miasta powietrzem wylatującym z mieszkań, ponieważ naukowcy z naszej Alma Mater opatentowali wynalazek, który ma służyć zmniejszeniu stężenia pyłów zawieszonych w atmosferze. Co to oznacza praktyce? Być może uda się ograniczyć ilość szkodliwego smogu w atmosferze, w Krakowie oraz pobliskich miejscowościach.

Po raz kolejny społeczność akademicka AGH ma ogromny powód do domu. Tym razem za sprawą naukowców z Wydziału Energetyki i Paliw pod przewodnictwem profesora Jacka Leszczyńskiego, opatentowano innowacyjną metodę zmniejszania pyłów w atmosferze przy użyciu generatora fali uderzeniowej. Wynalazek ten wytwarza cykl fal uderzeniowych, powstałych wskutek ekspozycji mieszaniny gazów palnych i powietrza. W efekcie ma to doprowadzić do zniszczenia struktury warstwy inwersji, co z kolei prowadzi do powstawania pionowych ruchów powietrza i w konsekwencji do zmniejszenia stężenia zanieczyszczeń.  

Za pomocą wstępnych wyników pracy urządzenia szacuje się, że wynalazek pozwoli zredukować stężenie pyłu PM10 o około 20% w warstwie smogu na wysokości do 100 m i odległości 10 m od osi generowania fali uderzeniowej. Co ciekawe, urządzenie jest mobilne i składa się ze zmontowanego na dronach mobilnego systemy monitoringu zanieczyszczeń. W ramach tej technologii opracowano również algorytm, służący określeniu liczby i siły generowanych fal uderzeniowych. 

Twórcy zgłoszenia patentowego pn. ,,Sposób obniżenia stężenia  pyłów w warstwie smogu, stanowiącej warstwę inwersyjną” są przekonani, iż urządzenie przyczyni się poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Jak wskazuje prof. Jacek Leszczyński - jest to szczególnie ważne w dobie epidemii koronawirusa, który atakuje drogi oddechowe. Zespół badawczy jest obecnie na etapie poszukiwania środków, które umożliwią praktyczne wykorzystanie technologii. 

Technologia opatentowana przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej jest niewątpliwie przełomowym krokiem w walce ze smogiem, który od lat stanowi  ogromny problem nie tylko w Krakowie, ale również w wielu miastach w Polsce i na świecie. Sam fakt, iż zyskał on miano patentu, świadczy o tym, że posiada nowatorskie elementy. Pozostaje nam jedynie trzymać kciuki by urządzenie zdało ,,egzamin praktyczny” i zyskało sławę na całym świecie. Jest to bardzo ważne, szczególnie w dobie pandemii Covid-19, bo czystsze powietrze przyda nam się jak nigdy wcześniej.