Artykuły

Odnajdź swoją drogę

Twory
Rozwój nie zawsze oznacza wstawania wcześnie rano, robienia 5 etatów naraz i chwycenia się dodatkowo gry na ukulele, wioślarstwa i pisania powieści kryminalnej. Czasami rozwój to – paradoksalnie – zatrzymanie się na chwilę w biegu dnia i zapytanie się siebie samego: „Co naprawdę chciałbym teraz zrobić?”. Wsłuchanie się w odpowiedź, którą przecież znamy, może okazać się dokładnie tym, czego nam potrzeba.

Kapitalistyczne, nowoczesne społeczeństwo wpaja nam (a nawet można by sądzić, udało im się wpoić), że kto się nie rozwija – ten już nawet nie stoi w miejscu, tylko się cofa. Szybkość i jaskrawość zmian w otaczającym nas świecie powoduje efekt podobny do tego po wyjściu z rollercoastera: oszołomieni łapiemy się czegokolwiek, co oferuje nam chociażby cień nadziei na zajęcie myśli i zmniejszenie mocy percepcyjnego zjazdu.

Społeczeństwo nowoczesne ceni sobie ponad wszystko wolność osobistą i indywidualizm, ale coraz trudniej jest nam zrozumieć siebie samych i odnaleźć się w gąszczu znaczeniowym. Kim jestem? Czy to, co zrobię, ma jakiś sens? Co oznacza określenie, jakie używa ktoś inny w stosunku do mnie? Odpowiedzi może być wiele, ale to od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz.

[Współczesny świat] oferuje nam niespotykany dotąd wachlarz możliwości tworzenia siebie i budowania własnej tożsamości. W nas samych leży odpowiedź na pytanie, kim jesteśmy, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy

– Anthony Giddens, 2004, Socjologia


To, kim jesteśmy, co rusz zostaje zburzone i odbudowane na nowo, dzięki doświadczeniom, które nabywamy w ciągu swojego życia. Społeczeństwo daje nam bogaty wachlarz wyboru kształtowania swojej tożsamości, jednocześnie nie wskazując jednoznacznie, na którą formę powinniśmy się zdecydować.

Każdy z nas, czy nam się to podoba, czy nie, jest sumą swoich doświadczeń. Może wydawać się, że to niesprawiedliwe. W końcu w większości to nie od nas zależy, kogo spotkamy na swojej drodze i jakie (nie)przyjemności się nam przytrafią. Mimo wszystko, te doświadczenia stają się częścią nas. Poznajemy, absorbujemy i próbujemy żyć dalej. Z doświadczenia wiem, że nie ma większego sensu odcinać się od jakiejś sfery swojego życia, nieważne jak bardzo bolesnej. Ucieczka i próba zakrycia tej części siebie tylko powiększa obszar, który jest dotknięty tym, co niepożądane. Ucieczka również staje się częścią Ciebie.

Piętno oraz próby jego ukrycia lub zaradzenia mu stają się częścią osobistej tożsamości.

– Erving Goffman, 1963, Piętno. Rozważania o zranionej tożsamości


Podczas pisania pracy dyplomowej to właśnie to stwierdzenie najbardziej zrobiło na mnie wrażenie. Tak proste, a jednocześnie tak przełomowe. Myślę, że bezsensowna jest walka z przeszłością, bo to oznacza walkę z samym sobą. Z tym, kim jesteśmy. Z tym, kim się staliśmy przez te doświadczenia. To, co się stało, już nigdy się nie odstanie, a sytuacja się nie poprawi, nawet jeśli o tym zapomnimy.

Co nam zatem pozostaje?

Odpowiedź leży “w nas samych”, jak to pisał Giddens (wiem, plot twist to to nie jest). Nie ma żadnej roadmapy ani przepisu na to, aby poznać siebie. To my musimy odwalić brudną robotę i pogodzić się samemu ze sobą, mimo, że sytuacje, których wypadkową jesteśmy, wcale nie wydarzyły się za naszym pozwoleniem.

Mój przepis na poradzenie sobie z biegiem współczesnego świata i nieprzyjemnymi doświadczeniami jest jeden: doświadczać. Doświadczać wciąż i nieprzerwanie, licząc, że w końcu te fragmenty zgubią się zaplątane w przeszłości. Dlatego nadal próbuję. Chodzę na festiwale i konferencje, czerpiąc z nich inspirację i energię. Działam w organizacjach studenckich, gdzie co rusz mam okazję, aby wyjść ze strefy komfortu. Nie ma innej drogi, aby poznać siebie, jak doświadczać i chłonąć doświadczenia z różnych źródeł.

Jest mi niezmierni miło, że mogę Wam, Drogie Osoby, polecić konferencję, która idealnie wpasowuje się w ideę doświadczania, o której tutaj piszę. Już w następnym tygodniu, 19 i 20 września odbywa się DesignWays Conf, a z kodem bisagh otrzymacie -10% na wejściówki na konferencję.

Doświadczajcie!Tekst powstał we współpracy z DesignWays Conf.