Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Kwartalnik | Horyzont

Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych AGH

O tym, że na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej jest mnóstwo świetnie działających kół naukowych wie każdy nie od dziś, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że również na terenie naszej uczelni działa Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych AGH! W wywiadzie o wyjątkowej organizacji opowiada Wojciech Dobrowolski, czyli Przewodniczący ZSN AGH.

Skąd wziął się pomysł, aby założyć taką organizację na terenie naszej uczelni? Jakie były wasze początki? Jestem pewna, że przez aktualne warunki panujące na całym świecie, w tym na naszej uczelni, spora część studentów może nie zdawać sobie sprawy, że taka organizacja nawet istnieje na terenie AGH-u.

Wojciech Dobrowolski: ZSN działa już od 20 lat – od 2001 roku. Pomysł powstania naszego zrzeszenia wziął się z potrzeby integracji studentów niepełnosprawnych, a w związku z tym ułatwienia im funkcjonowania na AGH. 
Pandemia tak jak wszystkim utrudniła nam funkcjonowanie na samej uczelni, ale nie stanęła na drodze do integracji, głównie międzyuczelnianej. W chwilach „odwilży” od koronawirusa organizowane są „Integracyjne Mistrzostwa Polski” z różnych dyscyplin sportowych takich jak m. in. pływanie, strzelectwo sportowe albo nawet szachy i e-sport. Zawody odbywają się na terenie całego kraju i są okazją do poznania wielu ciekawych osób oraz spróbowania nowych dyscyplin sportowych. Dlatego czekamy na nowy rok akademicki by mieć okazję do bezpośredniego kontaktu z nowymi studentami na np. Dniach otwartych AGH i zachęcić studentów do przyłączenia się do nas, bo jak wiadomo integracja jest tym lepsza im jest nas więcej!

W jaki sposób można zauważyć waszą działalność na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej ? Czym się właściwie zajmujecie ?

WD: Działalność ZSN na naszej uczelni skupia się właśnie wokół integracji studentów niepełnosprawnych oraz integracji reszty uczelni ze studentami niepełnosprawnymi. Jednym z wydarzeń, które swego czasu organizowaliśmy był „Rajd na wózkach”, który odbywał się w czasie juwenaliów. Przez ostatni rok nie mieliśmy niestety okazji go zorganizować, ale wraz z następnymi juwenaliami rajd również się pojawi.
Oprócz tego zachęcamy do udziału m. in. w zajęciach z języka migowego oraz różnych wycieczkach. Dla przykładu w czasie obecnych wakacji odbędzie się obóz szkoleniowo sportowy w Żywcu „Lato pod Żaglami w Żywcu”. Takie wyjazdy są często mocno dofinansowywane, więc warto wypatrywać ogłoszeń o nich na naszej stronie na facebooku – ZSN AGH.
Oprócz integracji również informujemy, pokazujemy niepełnosprawnym studentom, co mogą zrobić na uczelni, żeby studiowało im się lepiej. Przypominamy o tym, że mogą wziąć Stypendium Specjalne dla niepełnosprawnych. Wraz z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych zachęcamy do wzięcia udziału w programach takich jak „Staże Drogą do Zatrudnienia na Otwartym Rynku Pracy”, które oprócz staży, które są w nazwie oferują studentom pewną pulę pieniędzy na wszelkiego rodzaju szkolenia. Można w takim programie się wyszkolić z programowania, z projektowania, czego tam się chce albo można podjąć kurs językowy.

W jaki sposób dołączyłeś do organizacji?

WD: W moim przypadku zadziałała odrobina intrygi. Kolega mnie zaprosił na wieczór pokerowy, który okazał się również spotkaniem ZSNu, czego nie powiedział. Poczęstowano mnie pizzą, pograliśmy w karty i uznałem, że warto się przyłączyć. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się presji, która przyszła potem w postaci bycia mianowanym przewodniczącym zrzeszenia, ale staram się żeby ZSN był ciagle rozwijany.

Jak wyglądają wasze spotkania? Czy w czasie pandemii również organizowaliście spotkania i czy uważacie, że łatwiej było się zorganizować online czy spotkać w realu? 

WD: Bez dwóch zdań lepiej jest się spotkać na żywo. W czasie pandemii spotykaliśmy się raz na jakiś czas za pośrednictwem MS Teams, aby dopiąć formalności, a tak to informowaliśmy się o wydarzeniach za pośrednictwem chatu organizacji i strony internetowej.

Czy wyłącznie studenci AGHu czy może również innych uczelni krakowskich mogą dołączyć do ZSN AGH? Czy może również absolwenci lub osoby spoza uczelni mogą z wami realizować projekty?

WD: Dołączyć mogą studenci oraz doktoranci zarówno z niepełnosprawnością, jak i bez niej.

Czy wasza działalność obejmuje współpracę z innymi uczelniami, bądź innymi organizacjami na terenie Krakowa, czy nawet Polski?

WD: Tak, jak najbardziej! Staramy się współpracować z ZSNami krakowskimi oraz ogólnopolskimi. Bardzo chętnie będziemy organizować różnego rodzaju konferencje, takie jak „Krajowa Konferencja Osób Niepełnosprawnych”, kiedy przyjdzie nasza kolej. Oprócz konferencji również propagujemy działalność Integracyjnych Mistrzostw Polski, bo uważamy, że jest to świetna inicjatywa i za każdym razem doskonale się bawimy. Dowodem na to jest fakt, że mój kolega i przy okazji wiceprzewodniczący Łukasz Leśny, który w zeszłym roku był, jeżeli mnie pamięć nie myli, na 5 albo 6 różnych wyjazdach.

Opowiedzcie o waszej działalności, o projekcie z którego jesteście najbardziej dumni, zadowoleni, że udało się go wprowadzić w życie.

WD: Najbardziej się cieszymy z „Rajdu Na Wózkach”. Jest to lokalne wydarzenie w czasie juwenaliów, które ostatnio zorganizowaliśmy pod klubem „Studio”. Świetne w nim było to, że przechodzący obok studenci interesowali się, co się tam działo i podchodzili się spróbować w wyścigach na wózkach inwalidzkich.


Dla chcących dowiedzieć się czegoś więcej o organizacji:
https://www.facebook.com/ZSNAGH
http://www.zsn.agh.edu.pl/