Kwartalnik | Momenty

Być FOMO czy JOMO?

Lifestyle
Społeczeństwo w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie życia bez małego komputera noszonego tuż przy sobie. Nieświadomie uzależniamy się od telefonów, które bywają centrum naszego życia towarzyskiego. Niektórzy jednak sprzeciwiają się istniejącemu trendowi i proponują nowy, odmienny styl życia.


W sieci zaczęliśmy chwalić się naszym życiem i pokazywać wspomnienia, których inni ludzie mogą nam pozazdrościć. Zasypywani jesteśmy natłokiem informacji z codzienności naszych znajomych, przez co wiemy co robią oni w danej chwili. 
Rozwój mediów społecznościowych przyniósł nam nowe zjawiska społeczne zwane - FOMO oraz JOMO.

FOMO to skrót od Fear of Missing Out z języka angielskiego i oznacza lęk przed byciem wykluczonym. To także obawa przed przeoczeniem istotnej informacji, która, a nuż, mogła pojawić się na ekranie naszego telefonu, kiedy akurat nie mieliśmy go w dłoni. Średnio chwytamy za komórkę 76 razy dziennie. Chorobliwie sprawdzamy, co się dzieje i przejawiamy chęć uczestniczenia w niemal każdym interesującym / popularnym / modnym wydarzeniu. Nowe powiadomienie to oczywiście błoga przyjemność, natomiast brak możliwości sprawdzenia, co słychać w świecie Internetu objawia się niezadowoleniem, nerwowością, pobudzeniem, a nawet lękiem. 

Równolegle do opisywanego powyżej zjawiska, zaczęła się jednak pojawiać odwrotna tendencja. Coraz więcej osób świadomie zaczyna filtrować wiadomości, które przychodzą do nich z wirtualnego świata i przywiązuje wagę do tego, by znaleźć czas na bycie offline.

Kontrastujące z FOMO JOMO to Joy Of Missing Out. Oznacza to dosłownie “radość z bycia poza”. JOMO stawia na świadome wybory tego, w czym chcemy brać udział, odrzucanie rzeczy, które interesują nas w mniejszym stopniu i czerpanie jak największej radości z czasu spędzonego na robieniu tego, co lubimy. Strach przed byciem wykluczonym, zastępujemy radością z dokonywanych przez nas indywidualnych decyzji. Ale to nie tylko świadome selekcjonowanie treści, które do nas dochodzą. To także zaprzestanie porównywania się do idealnie wykreowanych wizerunków naszych znajomych na Instagramie, przeniesienie kontaktów wirtualnych na rzeczywiste oraz generalne spowolnienie tempa swojego życia. 

A Ty jesteś FOMO czy JOMO?