Kwartalnik | Momenty

Zasada 5 sekund

Lifestyle
Na świecie istnieje dużo książek motywacyjnych. Jest to jedna z popularniejszych kategorii, jeśli chodzi o pisanie. Większa świadomośc i chęć samodoskonalenia się sprawia, że grono czytelników jest całkiem spore. W tym wszystkim nie zawsze da się znaleźć dobrą jakościowo propozycję. Czy lektura Reguły 5 sekund będzie dla nas wartościowa?


Autorka, Mel Robbins, to postać kultowa w świecie przemówień motywacyjnych. Jej książka “ Reguła 5 sekund. Masz wszystko, czego potrzebujesz, aby odmienić swoje życie” to bestsellerowy poradnik. Przed odkryciem tej zasady, Mel miała na swoim koncie liczne długi, uzależnienie od alkoholu, była zagubiona i nieszczęśliwa, brakowało jej wszelkiej motywacji do działania. Swoim odkryciem podzieliła się ze światem na jednej z konferencji TED. Po wszystkim została zasypana wiadomościami, gdzie ludzie dziękowali jej za tą poradę. Tym, którzy wdrożyli jej rady w swoje życie, udało się np.: rzucić palenie czy chociażby zrealizować swoje małe cele krok po kroku, bez wymówek. 

Na czym to polega?
Metoda pięciu sekund nie polega na tym, że zamkniemy oczy i nagle coś się zmieni.  Za każdym razem, gdy chcesz coś zrobić, na przykład wstać z łóżka, odlicz w myślach 5-4-3-2-1 i to zrób. Owszem, odliczanie wstecz nie jest naturalnym nawykiem, ma to na celu zaktywizowanie kory przedczołowej, która odpowiada za działanie.  Tylko tyle i aż tyle wymaga wprowadzenie zasady 5 sekund w życie. Odliczenie i zrobienie!

Dla kogo?
Książka będzie idealna, dla każdego, kto chce zmienić coś w życiu. Chcesz zacząć biegać, wstawać wcześniej, rzucić palenie? Jeśli między impulsem a działaniem czegoś Ci brakuje, warto wziąć pod uwagę słowa autorki i po prostu to zrobić. Twój mózg nie będzie miał czasu przeanalizować, że dokonujesz czegoś, przez co nie pojawią się wątpliwości. 

Książka o odliczaniu?
No nie do końca, przez całe 256 stron przewija się więcej wątków. Na całość składają się także cały proces zrobienia pierwszego kroku i przełamanie strachu przed tym. Rzeczywiście tak jest, jeśli odliczymy w myślach od 5 do 1  i zaczniemy, zanim brak pewności siebie nas ograniczy, zrobimy więcej, niż myślimy, że możemy. Pojawiają się także cytaty i teksty motywacyjne. 

Słowo na koniec 
Mel Robbins bez wątpienia jest jedną z bardziej inspirujących postaci. Jej TED talk’a obejrzało na youtube już prawie 22 miliony ludzi. Prowadzi nawet własny kanał, więc warto też tam zaglądnąć. Metoda ta jest na tyle prosta w użyciu, że nie wymaga od nas żadnego przygotowania. Wszystko tak naprawdę zaczyna się od tego pierwszego kroku, który przeważnie jest ciężki do zrealizowania. Jednak, gdy już zaczniemy, to cała reszta będzie wydawać się łatwizną. To jak? 5, 4, 3, 2, 1 do dzieła!