- Od jak dawna organizacja działa na terenie AGH?
- Jak funkcjonuje koło ?
- Ilu członków aktualnie liczy?
- W jaki sposób więc odbywa się u Was rekrutacja, dzięki której można dołączyć do waszego koła?
- Jak wygląda u Was typowe spotkanie? Nad czym wtedy dyskutujecie?
Oprócz zebrań organizujemy też integracyjne spotkania 4Z (zamiejscowe zgromadzenie z zarządem) odbywające się w pierwsze wtorki miesiąca. W ramach tych spotkań wybieramy się na łyżwy, do kina, czy gramy w planszówki.
- Znalazłam informacje, że wasze koło naukowe organizuje różnego rodzaju kursy i szkolenia. Chętnie do nich podchodzicie?
- Jakie praktyczne umiejętności można u Was rozwinąć bądź zdobyć?
- Bierzecie udział w zawodach, konkursach bądź konferencjach?
W moim przypadku dzięki KNM dowiedziałam się o możliwości podjęcia praktyk w ramach erasmusa oraz chęci profesora do współpracy. W ten sposób spędziłam we Freibergu w Niemczech 2 miesiące podczas wakacji, natomiast jesienią wróciłam z referatem podczas konferencji we współpracy polsko-niemieckiej.
W podobny sposób do wyszukiwania kursów, również wyszukujemy firmy, które chcemy odwiedzić. Inżynieria materiałowa to dość szerokie pojęcie. Zawsze oczywiście ważne jest to, czy dana firma zgadza się nas przyjąć. Często w tej branży mają sporo obostrzeń i nie przyjmują wycieczek z uczelni. Ostatnio sporo członków koła wspominało o firmach zbrojeniowych, więc jako zarząd wzięliśmy się do roboty i tak oto odwiedziliśmy Hutę Stalowa Wola i Zakłady Mechaniczne w Tarnowie, gdzie mogliśmy nie tylko obejrzeć proces produkcyjny broni, ale też spróbować swoich sił na specjalnej strzelnicy do szkoleń. Aktualnie planowaliśmy dość bogaty wyjazd naukowo-dydaktyczny do kilku różnych firm, w tym dość słynna Pratt&Whitney w Rzeszowie, ale niestety ze względu na epidemię koronawirusa wyjazd jest przełożony. Jaki widać bardzo lubimy poszerzać nasze horyzonty!
- Macie jakieś szczególne dla Was przedsięwzięcie ?
- Czym się zajmujecie w KN Metaloznawców ?
Za każdym razem staramy się wymyślić coś nowego, jednak mamy też stałe pokazy. Są to druk 3D, ferrofluid, szkła metaliczne, stopy z pamięcią kształtu i tym podobne.
Warto wspomnieć, że w kole naukowym można realizować różne nawet najdziwniejsze pomysły. Jesteśmy zdania, że najlepsze pomysły przychodzą do nas, gdy chcemy zrobić coś szalonego! W takiej właśnie koncepcji w zeszłym roku wykreśliliśmy żaglowcem na morzu napisu 100agh, za który SKN Metaloznawców otrzymało rekord Polski w kategorii „Największy wzór GPS wykreślony w sposób ciągły przez żaglowiec”, co miało miejsce podczas zorganizowanego Rejsu 100-lecia AGH na Morzu Śródziemnym żaglowcem Pogoria. To wydarzenie było przedstawione w różnego rodzaju środkach masowego przekazu takich jak Teleexpress, TVP3, radio RMF FM oraz stronach internetowych czasopism ogólnopolskich jak i branżowych. W tym roku postanowiliśmy ułożyć „żywy” układu Fe-C. Podczas tego wydarzenia absolwenci, studenci oraz pracownicy Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej ułożyli się wzdłuż linii układu żelazo-węgiel, który był naszkicowany na podłodze. Łącznie do napisania Fe-C potrzeba było 74 osób. W ten sposób ułożono największy w Polsce (a może i na świecie) układ równowagowy żelazo-węgiel o powierzchni ponad 320 m2.
- Czy macie jakieś plany lub marzenia, które chcielibyście spełnić w przyszłości?