Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
skok w przyszłość| kwartalnik

Ocieplenie klimatu. Co przyniesie jutro?

Ocieplenie klimatu dotyka nas coraz częściej. Anomalie pór roku, deszcze, susze i wysokie temperatury to wierzchołek góry lodowej, która istnieje i ma się dobrze. Jeżeli przestaniemy dbać o stan naszej ziemi, to przyczynimy się do skrócenia jej żywotności. Zmiany klimatyczne są powszechnym problemem nie od dzisiaj. Ekolodzy i inni naukowcy zajmujący się tym zjawiskiem, starają się zaszczepić w społeczeństwie dobre nawyki, które są istotne w poprawie stanu środowiska.

Paulina Górska jest dziennikarką ekologiczną, publikującą w social mediach na tematy związane z ekologią. Prowadzi media w formie bloga, Instagrama, Tik Toka oraz tworzy dydaktyczny podcast Lepszy klimat, który jest dostępny na platformach: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast. W odcinku, pt. Alergia i zmiany klimatu. Co mają ze sobą wspólnego? omawia kolejne zjawisko, które jest wynikiem przeobrażeń środowiskowych, czyli alergie. Rozmowa została przeprowadzona w 2022 r. z dr n. med. Martą Kołacińską-Flont, specjalistką alergologii. W dzisiejszych czasach alergie dotykają nas coraz częściej, ludzie są wystawieni na nieznane im dotąd odmianami pyłków. Jednostka pyłku potrafi przemieszczać się setki kilometrów, co wiąże się z przekształceniami klimatu.

„Naukowcy wskazują, że alergia to choroba cywilizacyjna. W dużej mierze właśnie dlatego, że środowisko, w którym żyjemy, uległo drastycznym zmianom. Unoszące się cały czas w powietrzu pyły, oddziałują na naturalnie występujące cząstki i zmieniają ich ułożenie przestrzenne. A to jest właśnie to, co rozpoznają nasze przeciwciała. Okazuje się, że pyłki pod wpływem pyłów zawieszonych w powietrzu znacznie eksponują te fragmenty, które są alergogenne, które organizm osoby uczulonej rozpoznaje jako coś wrogiego. Tym samym coraz więcej osób odczuwa objawy alergii i wcale nie jest już tak, że osoba uczulona na pyłki traw czy drzew większe dolegliwości odczuwa na wsi, tylko niestety dużo większe objawy ma w mieście”.

Ocieplenie klimatu wiąże się z dłuższym okresem wegetacji roślin, czego przykładem są pory roku strefy klimatycznej, w której żyjemy. Specjalistka alergologii podaje, że cztery pory roku, na przestrzeni lat, powoli zamieniają się na dwie: suchą i deszczową. Trzeba zaznaczyć, że skutkuje to zwiększonym przyrostem uczuleń. Zaleca się przemywać twarz, która jest narażona na osiadanie alergenów. Alergikom zaproponowano zadbanie o oczy i nos w tym czasie, na przykład, poprzez stosowanie sprayów do nosa z solą fizjologiczną czy kropli do oczu z kwasem hialuronowym.

Kolejnym, ważnym problemem jest smog – również zaliczany do alergenów. Prof. dr hab. n. med. Ewa Czarnobilska dowiodła, że osoby z podejrzeniem alergicznym, mogą być uczulone na cząsteczki znajdujące się w smogu. Profesor przeprowadziła badanie, w którym porównała właściwości pyłków brzozy, rosnących w mieście oraz na wsi. W rezultacie odkryto, że pyłki w towarzystwie smogu, stają się uwydatnione i mnożą się w powietrzu, czym częściej przysparzają nam problemów.

Nieleczone reakcje alergiczne mogą skutkować astmą oskrzelową, połączoną z dusznościami, dlatego warto zadbać o zdrowie, kiedy mają miejsce objawy. Podsumowując, każdemu zaleca się przechadzki po terenach zielonych, np. do lasów i parków, gdyż wpływają one korzystnie na nasze zdrowie. Zarówno dla alergików i nie tylko.

Globalne ocieplenie jest często omawianym zagadnieniem, związanym z przemianami klimatycznymi. Jego definicja oznacza stały zwyż średniej temperatury powietrza na całym świecie, w porównaniu z poprzednią porą nadzoru. Społeczeństwo jest odpowiedzialne za stan planety, czyli ocieplenia lądów, oceanów itd.

Strona internetowa GOV, opublikowała w 2022 r. informacje z cz. I szóstego Raportu Oceniającego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który ogłosił lata 2011-2020 najgorętszym okresem w dziejach. W tym czasie, w Polsce, miały miejsce temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, przez około dwa tygodnie w ciągu roku. Wyniki zostały porównane z danymi z lat 70., gdzie wyżej wspomniane temperatury trwały jedynie cztery dni. Na przełomie kilkudziesięciu lat różnica temperatur zmieniła się diametralnie.

Ocieplenie środowiska unaocznia nam zróżnicowane konsekwencje. Klimat sygnalizuje podjęcie szybkich i skutecznych działań, aby zahamować negatywne zmiany. Do następstw ocieplenia należą: stopniowe topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu wód w morzach i oceanach, nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe (fale upałów, gwałtowne opady, burze, huragany), zaburzenia w naturalnym obiegu wody (susze i powodzie), przedłużenie sezonu wegetacyjnego dla roślin, postępujące stepowienie obszarów, wcześniej pokrytych różnorodną roślinnością oraz zwiększająca się częstotliwość i rozmiary pożarów w lasach.

Następstwem zmian klimatycznych są dodatnie sprzężenia zwrotne, polegające na intensyfikacji niekorzystnych zdarzeń środowiskowych. Dowodzą temu lodowce, które swym topnieniem odkrywają grunt. W efekcie temperatura ziemi wzrasta i przyspiesza topnienie pozostałych lodowców. To jeden z przykładów, którego działania wprowadzają nieodwracalne modyfikacje. Świat powinien zrobić parę kroków w stronę lepszego jutra i skutecznie rozpowszechniać korzyści dla planety.

Poniżej zostały wymienione starania, wspomagające poprawę środowiska:

  1. Zredukowanie wydzielania gazów cieplarnianych poprzez odejście od tradycyjnych paliw kopalnych na rzecz niskoemisyjnych źródeł energii, (w firmach, fabrykach, prywatnych gospodarstwach).
  2. Instalacja paneli fotowoltaicznych.
  3. Zastąpienie nieekologicznych źródeł ciepła (np. pieców węglowych).
  4. Termomodernizacja budynków.
  5. Uświadamianie społeczeństwa na temat przekształceń środowiskowych, (np. w formie kampanii ekologicznych, kształcących: kampania Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”.)

Reasumując, ocieplenie klimatu niszczy pomału Ziemię, za co my, ludzie, jesteśmy również odpowiedzialni. Zjawisko ma miejsce tu i teraz, dlatego warto, abyśmy działali na korzyść planety. Istnieje wiele sposobów, które polepszają warunki środowiskowe. To od nas zależy przyszłość planety, pamiętajmy aby pomóc jej i samym sobie.

Przypisy:

  1. Prof. dr hab. med. Ewa Czarnobilska – specjalista alergolog II stopnia, Unimedica, https://unimedica.com.pl/lekarze/dr-hab-med-ewa-czarnobilska/, (dostęp: 20.04.202).

Źródła:

  1. Górska P., „Alergia i zmiany klimatu. Co mają ze sobą wspólnego?”, Paulinagorska.com, https://paulinagorska.com/podcasty/08-alergia-i-zmiany-klimatu-co-maja-ze-soba-wspolnego/, (dostęp: 20.04.2024).
  2. „Globalne ocieplenie – przyczyny i konsekwencje”, gov.pl, https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/globalne-ocieplenie--przyczyny-i-konsekwencje, (dostęp: 20.04.2024).