Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
przypatrz się dobrze | kwartalnik

Inteligentne widzimisię

Spojrzenia
Potem dzieje się magia – dla niewchodzących w szczegóły użytkowników narzędzi albo matematyka – dla zafascynowanych tematem naukowców.
Kojarzycie magazyn Cosmopolitan? Jest to miesięcznik dla kobiet poświęcony modzie. Taki nieziemsko kolorowy, przesiąknięty zdjęciami modelek w najnowszych kreacjach od projektantów, wypchany do granic możliwości grafikami ilustrującymi pełne empatii i miłości teksty: „Spraw, by Twój związek odżył – jak rozkochać w sobie swojego mężczyznę?”, „Jeśli Twoje dziecko często płacze, podaruj mu więcej czułości”, „Niech czas z rodziną będzie wartościowy – 10 sposobów na weekend poza miastem”. Na kolejnych stronach spotykamy się z przeglądem najnowszych, potrzebnych każdej kobiecie kosmetyków, poradami z kategorii „beauty”, a na końcu, w skierowanej „do duszy” sekcji „Kultura” możemy nakarmić się recenzjami ostatnio opublikowanych książek i popularnych seriali. Przy wydaniu takiego czasopisma pracuje cały sztab wykwalifikowanych redaktorów, korektorów, grafików, fotografów… Każdy jeden element składowy gazetki sprzedawanej w kioskach jest stworzony przez ludzi – pracujących indywidualnie lub grupowo. Zatrudnieni w wydawnictwie tworzą zespoły, wymieniają się pomysłami, rozwiązaniami, rozmawiają, inspirują się – kreują zarówno cały magazyn, jak i każdy jego element oddzielnie. Cosmopolitan jest tworzony przez ludzi – a może nie do końca?

W czerwcu 2022 roku na okładce Cosmopolitan znalazła się ilustracja wygenerowana przez sztuczną inteligencję. DALL-E 2 is a new AI system that can create realistic images and art from a description in natural language* – taki opis systemu DALL-E 2, przy pomocy którego wygenerowano okładkę Cosmopolitan, możemy przeczytać na stronie internetowej openai.com. Jak działa system? W pole wyszukiwania podajemy opis grafiki, którą chcielibyśmy zobaczyć, przykładowo: obraz ludzi patrzących szczegółowo na miasto w nocy. Potem dzieje się magia – dla niewchodzących w szczegóły użytkowników narzędzi albo matematyka – dla zafascynowanych tematem naukowców. Wygenerowany przez DALL-E obraz wygląda następująco:
Rozumienie sztucznej inteligencji jako matematyki jest charakterystyczne dla wyżej wspomnianych ludzi nauk ścisłych – między innymi matematyków, statystyków czy informatyków, którzy słysząc hasło „artificial intelligence” widzą (lub chociaż sobie wyobrażają) wszystkie kryjące się za tym hasłem obszerne i zawiłe funkcje, długo instalujące się biblioteki, zakręcone pętle i obliczenia, które często trwają całe noce. Nie ma co ukrywać – AI to bardzo dużo cyferek!

A w naszym przypadku program uczy się, porównuje, sięga do źródeł, szuka inspiracji, podejmuje decyzje, aż w końcu tworzy grafikę. Dostajemy produkt, który jeszcze do niedawna mógł być stworzony tylko przez kreatywną istotę, za którą uważaliśmy człowieka: artystę, grafika czy malarza.

Tymczasem – na okładkę Cosmopolitana trafiła sztuczna inteligencja.

Okładka przedstawia astronautę kroczącego po fioletowej planecie. Postać patrzy na odbiorcę z góry i można odnieść wrażenie, że kolejny krok postawi na nas. W tle widoczne są gwiazdy, a na górze okładki dominuje kontrastujący zielony tytuł magazynu.
Czy tak będzie wyglądać przyszłość? Zawód artysty nie będzie nam potrzebny, ponieważ teksty będziemy ilustrować za pomocą algorytmów – AI namaluje nam plakaty reklamowe i ulotki informacyjne, w domach aukcyjnych będą sale poświęcone konkretnym metodom generowania obrazów na podstawie tekstów, a licytacje dzieł sztuki będą przypominać konferencje firm technologicznych?

Jest to niepokojąca wizja, ale póki co odległa – w obecnych czasach coraz bardziej doceniamy rolę artystów i rzeczy ręcznie robionych, które mają zupełnie nową jakość. Uwielbiamy pić herbatę z glinianej filiżanki ulepionej przez ceramika, siedzieć w swetrze robionym na drutach przez panią poznaną na targach rękodzieła, a jeśli już w salonie wieszać obraz, to taki namalowany przez znanego artystę – mniej ważne czy znanego na świecie, czy tylko przez nas. Zamiłowania do rzeczy ładnych, spełniających naszą potrzebę obcowania z pięknem, nie jesteśmy w stanie się wyzbyć. Docenianie artystów, twórców, LUDZI też z nami jeszcze zostanie.

A co z grafikami tworzonymi przez sztuczną inteligencję? Czy „wygryzą” z rynku artystów? Czy będziemy ich używać do generowania ilustracji do tekstów abstrakcyjnych – opisujących takie koncepty jak szczęście czy pokój? Czy obrazki „namalowane” przez algorytm będą inspiracją dla ilustratorów?

Przypatrz się dobrze – może właśnie patrzysz na przyszłość.

Źródła internetowe – data dostępu: 06.12.2022
https://www.cosmopolitan.com/lifestyle/a40314356/dall-e-2-artificial-intelligence-cover/
https://openai.com/dall-e-2/ Grafika wygenerowana przy pomocy algorytmu DALL-E 2

Przypisy:
*DALL-E 2 to nowy system sztucznej inteligencji, który tworzy realistyczne oraz artystyczne obrazy na podstawie opisu w języku naturalnym.

Grafika: Julia Czajka