Czytanie książek w wersji anglojęzycznej staje się wśród nas coraz bardziej powszechne, podobnie jak oglądanie filmów bez polskich napisów. Trudno się temu dziwić, w realiach, w których w ciągu kilku dni możemy nabyć wyczekiwaną lekturę w oryginalnej wersji językowej, zamiast czekać na jej tłumaczenie tygodniami albo i miesiącami. Przestajemy bać się czytać po angielsku treści innych niż artykuły internetowe, sięgamy po amerykańskie i brytyjskie wydania często, jednocześnie zastanawiając się, czy na pewno warto. Jakie są więc zalety i wady lektur językowo innych niż te, dostępnych w polskich księgarniach? Jakie niosą ze sobą korzyści? Czy to wszystko w ogóle się opłaca? Jak prezentują się ceny książek w stosunku do ich polskich odpowiedników? W poniższym artykule przyjrzymy się kilku najistotniejszym kwestiom związanym z tytułami angielskimi.
- Obszerna biblioteka
Różnice są bowiem kolosalne. Podczas gdy w Polsce liczba wydawanych rocznie książek oscyluje w okolicach 36 tysięcy (dane za rok 2017), w Stanach Zjednoczonych w tym samym roku na półki trafiło ponad 800 tysięcy nowych tytułów. Portal lubimyczytac.pl, służący jako internetowa biblioteczka do oceniania i katalogowania książek mieści obecnie w bazie 472 tysiące pozycji. Tymczasem, działający na podobnej zasadzie i współpracujący z Amazonem goodreads.com, zawierający większość wydanych przez ludzkość książek, ma ich w katalogu około... 2.8 miliarda! Oczywiście trzeba jednak zaznaczyć, że na tę liczbę składają się nie tylko tytuły anglojęzyczne.
- Obcowanie z językiem obcym
- Szybkość premiery
- Ilość dostępnych wariantów
- Audiobooki niemal każdego dużego tytułu
- Cena
Warto przy tym pamiętać, że przy zakupie książki na platformie pokroju Amazona, doliczyć do tego musimy najczęściej również koszty przesyłki międzynarodowej, bo paczki nie odbierzemy za darmo w żadnym salonie firmowym. Rzecz jasna, są inne sposoby, w jakie możemy zaopatrzyć się w angielskie wydanie. W samym Krakowie funkcjonuje kilka księgarń o odpowiednim profilu jak np. AmericanBookStore na ulicy Sławkowskiej, gdzie nietrudno o liczne promocje. Angielskie wydania w niskiej cenie znajdziemy też w internetowych dyskontach pokroju aros.pl.
- Tempo czytania
- Szpetota i nietrwałość wydań
Tak, zgadza się, pod obwolutą znajdziecie najczęściej całkowicie czarną, pustą oprawę. Jeśli ją więc zgubicie lub zniszczycie w podróży, to książka zacznie przypominać kilkudziesięcioletnie tomiszcze wykradzione z uczelnianej biblioteki.
Według Raportu Biblioteki Narodowej z 2017 roku, aż 8% naszej populacji czyta w języku obcym. Największy odsetek z tej liczby stanowią oczywiście studenci, obyci z zagłębianiem się w kolejne strony anglojęzycznej dokumentacji technicznej. Wkrótce się przekonamy, czy ten trend okaże się wzrostowy, czy też stale rozrastająca się oferta polskich wydawnictw zatrzyma przy sobie czytelników.
Źródła:
- International Publishers Association - The Global Publishing Industry in 2018 (https://www.wipo.int/edocs/pubdocs/en/wipo_pub_1064_2019.pdf)
- International Publishers Association - Annual Report 2015 - 2016 (https://www.internationalpublishers.org/images/reports/Annual_Report_2016/IPA_Annual_Report_2015-2016_interactive.pdf)
- Biblioteka Narodowa -
- https://ebookfriendly.com/countries-publish-most-books-infographic/
- https://www.theifod.com/how-many-new-books-are-published-each-year-and-other-related-books-facts/
- https://qz.com/1057240/which-country-publishes-the-most-books/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Books_published_per_country_per_year
- amazon.co.uk
- empik.com