Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Sapientiae
Dzielnica Sapientiae jest pełne różnorodności. Ludność która ją zamieszkuje, trudni się wieloma najrozmaitszymi dziedzinami. Dlatego też mówi się, że dzięki ich pracy, całe miasto buduje swoje bogactwo. Krajobraz tego miejsca zapiera dech w piersiach. Miejscowi twierdzą, że jest to najstaranniej zaplanowane miejsce w całym tutejszym świecie. Trudno jest się zgubić i jeszcze trudniej opuścić tę krainę, gdy raz przekroczy się jej granice. To wszystko dlatego, że w dzielnicy jest dużo przestrzeni. Brak tu zbędnych elementów. Wszędzie panuje porządek i ład. Rozglądając się dookoła można zobaczyć mnóstwo zieleni - drzew, krzewów i roślin.

Na placu głównym znajduje się duży budynek, stanowiący punkt dowodzenia. Jest to miejsce, w którym zazwyczaj przebywają mieszkańcy. Nikt z zewnątrz do końca nie wie, co się tam dzieje. Dlatego też powstało wiele miejskich legend, dotyczących tego budynku. Mówi się, że dokonują się tam prace nad stworzeniem niematerialnej cywilizacji, która będzie opierać się na przepływie informacji w środowisku Big Data. Za bezpieczeństwo całej dzielnicy odpowiada Cybernetus, który pieczołowicie każdego dnia dogląda pracy mieszkańców. Pytany o to, nad czym pracują jego przełożeni, odpowiada zdawkowo, że łatwiej byłoby mu wymienić, czym się nie zajmują.

Mówi się, że od zarania dziejów dzielnica pracuje nad ulepszaniem technologii, które ułatwiają życie jego mieszkańców. Od rana do nocy w pocie czoła wykonuje się tutaj analizy, programuje i przetwarza miliardy przeróżnych danych. Chodzą też słuchy, że za murami wielkiego budynku pracuje się nad stworzeniem maszyn, które w przyszłości będą w stanie pomóc ludziom przekraczać ich własne bariery i ulepszać funkcjonowanie. Jedna z przepowiedni głosi nawet, że maszyny te obdarzone są w świadomość i będą w stanie porozumiewać się z mieszkańcami całego miasta. Na bardzo zaawansowanym poziomie! Być może pewnego dnia nikt nie będzie w stanie odróżnić człowieka od robota.

Płynna granica między światem rzeczywistym a wirtualnym zaciera się, więc muszą być w tej krainie osoby, które stoją na straży porządku. Aby nikomu nie stała się krzywda, specjaliści od bezpieczeństwa w sieci analizują miliardy przekazów, aby móc wychwycić potencjalne niebezpieczeństwo. Natomiast profesjonaliści z zakresu kryminalistyki wykorzystują najnowsze technologie dla zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa na najwyższym poziomie.

Dzielnica Sapientiae jest niewątpliwie sercem całego Cognipolis, a praca jego mieszkańców podstawą działań pobliskich dzielnic. Każde najnowsze odkrycie wpływa na równowagę całego systemu, dlatego też z powodu stale zachodzących zmian nikt nie narzeka tam na nudę.
Sapientiae zza kulis
Zobacz materiały stworzone wraz ze specjalistami z Sapientiae i jego najbardziej aktywnymi mieszkańcami!
 • Wywiad
  Gramy z doktorem Frankowskim w ... Jengę 😱 | Wywiad z doktorem Frankowskim
 • Konsultacje Muzyczne
  dr hab. inż. Andrzej Romański z WiMiIP
 • Wywiad
  Prodziekan ds. kształcenia prof. Bogdanem Pawłowskim
 • Konsultacje Muzyczne
  mgr inż. Marcin Witkowski z WIEiT