Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
WYSTAWA PRZEWRÓCONYCH FILIŻANEK
Wprowadzenie
Nie płacz nad rozlanym mlekiem…
Te słowa, w takim czy innym kontekście, usłyszał każdy z nas przynajmniej raz w życiu. Tylko właściwie dlaczego nie płakać nad rozlanym…? Kiedy coś w naszej rzeczywistości ulega degradacji, zaczyna niekontrolowanie przeciekać między palcami; kiedy żal, bezsilność, rozgoryczenie czy tęsknota ściska nam gardło – w takich momentach ludowa mądrość sugeruje wstrzymać naturalną reakcję, coś w nas zahamować, zatrzymać w środku. W momentach, kiedy wydaje się, że to p ł a k a ć właśnie należy.

Jako kolektyw osób wrażliwych i uczących się akceptować ulotność, trudne emocje i świat wraz z jego wszystkimi skomplikowanymi odsłonami, postanowiliśmy wyrazić pewien rodzaj buntu wobec tego zakodowanego w społeczeństwie „nie płakania". W ramach projektu staraliśmy się wytworzyć wokół siebie przestrzeń do szczerego i pozbawionego wyrzutów sumienia o d c z u w a n i a . Razem szukaliśmy źródła „płaczu" nad rzeczami, zjawiskami i sytuacjami, które uporczywie do nas wracały. Wspólnie odkrywaliśmy genezę naszych dzisiejszych przekonań, ograniczeń, antypatii, wątpliwości.

Każda z siedemnastu filiżanek, która wchodzi w skład „Płaczu nad rozlanym, stanowi odrębny (zarówno w treści, jak i formie) głos w sprawie. Wybrane przez nas tematy stają się opowieścią o zjawiskach nierozwiązanych, nieprzepracowanych, niezrozumiałych. Są próbą pogodzenia z tym, co na co dzień zamiatamy pod dywan, o czym nie mówimy, czego unikamy.
Preludium
12.05-31.07.2023 | Pojnarówka art&coffee bar
Wystawa fotograficzna przewróconych filiżanek.
BIS AGH x KSAF AGH x Pojnarówka

Wystawa „Płacz nad rozlanym. Preludium" stanowi zapowiedź ostatecznego rozliczenia, swoistego finału. Przyjmijcie zaproszenie i przekroczcie próg świata, w którym panuje odwrócony porządek rzeczy.
Przerwana uczta
Wernisaż
25.06.2023, godz. 17:00 | Teatr Łaźnia Nowa


Wystawa „Płacz nad rozlanym. Przerwana uczta" to moment kulminacyjny, gdy ostatecznie siadamy do stołu, bierzemy filiżanki w ręce i wylewamy z nich to, co zbyt długo pływało na dnie. Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju ucztę z rozlaną treścią w roli głównej.
Teksty towarzyszące
playlista
Płacz nad rozlanym
na Spotify
Twórczynie oraz twórcy projektu wybrali utwory muzyczne, które najlepiej oddają ducha ich filiżanek. Posłuchaj playlisty i przenieś się do muzycznego świata rozlanych problemów.
OSOBY AUTORSKIE
Filiżanki
Aleksandra Dracz, Aleksandra Kwaśniewicz, Anna Jaszczur, Anna Kulka, Józefina Arodaz, Kacper Bomba, Katarzyna Sadowy, Kinga Błażejowska, Klaudia Jakubowska, Klaudia Jędrak, Krzysztof Olszamowski, Maja Ziółkowska, Marta Ziółkowska, Maria Kolarska, Sandra Jaborska, Victoria Frechet, Weronika Rożankowska, Zofia Michlowicz, Zuzanna Szott
OSOBY AUTORSKIE
Fotografie
Agnieszka Sokołowska, Agnieszka Stec, Aleksander Kowalczyk, Anna Jaszczur, Julia Adamczyk-Jóskow, Katarzyna Midura, Katarzyna Sadowy, Szymon Komenda, Zuzanna Serwin