Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
inżynieria materiałowa
Materia
Spośród krainy zwanej Cognipolis z pewnością najbardziej hałaśliwi są mieszkańcy Materii, którzy od wieków chełpią się, że pochodzą od samego boga Hefajstosa. Pana ognia, kowali i złotników, który swą siedzibę miał pod ogromnym wulkanem. Wprawdzie w Materii wulkanów nie ma, ale jest równie gorąco! Specjaliści z tej dzielnicy posiedli tajemną sztukę materiałów, z której czerpią pozostałe dziedziny. Ba! Nawet cała cywilizacja zawdzięcza im swój rozwój. Czym bylibyśmy bez kawałka dobrej stali, patelni albo garnka lub co gorsza, plastikowej butelki? Mieszkańcy tej krainy z radością podzielą się specjalistyczną wiedzą chemiczną. Jest im bowiem niezbędna do dowolnego kształtowania materiałów. Pozostali mieszkańcy krainy zazdroszczą im panowania nad polimerami, biomateriałami i nanomateriałami, czego nie mogliby zrobić bez nauczenia się tajemnej sztuki wymiany ciepła. Pomieszczenia w ich dzielnicy usłane są mikroskopami. Mieszkańcy ci widzą wszystko to, co umyka innym. Dzięki ogromnej wiedzy fizycznej i chemicznej potrafią określić, jak zachowa się dany materiał. Inni nazywają to magią.

Z kolei inna grupa twierdzi, że to im najbliżej do boga ognia. To oni są odpowiedzialni za wszechobecny hałas w ich halach produkcyjnych. Kowale i płatnerze wykują najznamienitszy oręż i wykonają najpiękniejszą zbroję. Wprawdzie wojen nikt już nie prowadzi, toteż skupić się muszą na rzeczach codziennego użytku, z których korzystają pozostali mieszkańcy Cognipolis. Wśród nich znajdują się także jubilerzy, którzy dzięki sokolemu wzrokowi i wprawnej ręce wykonają największą drobnostkę i to w sposób, który zapiera dech w piersiach!
Mieszkańcy Materii mają nieoceniony wkład w wykonywanie elementów pojazdów, z których to licznie czerpią mieszkańcy Mechanikus - innej ważnej krainy w Cognipolis. Oprócz licznych sztuczek, jakimi potrafią zadziwić świat, jedną z ciekawszych jest niewątpliwie panowanie nad ciekłym metalem. Dzieci Hefajstosa doskonale radzą sobie z ciepłem. Ba! Potrafią projektować, choć nie tak, jak mieszkańcy Mechanikus i symulować zmiany jakie zajdą w wykonywanych elementach. Ta umiejętność bazuje głównie na znajomości matematyki, fizyki i komputera.

Pozostałym mieszkańcom Cognipolis dzielnica ta kojarzy się z czystością i gospodarnością. Nic dziwnego, w końcu mieszkańcy dbają o jakość powietrza, stawiają na ekologię, aby ich zamieszkała kraina była jeszcze piękniejsza. To trudne zadanie, biorąc pod uwagę, że są potomkami Hefajstosa. Nie trwonią jednak czasu i opracowują coraz to nowe metody recyklingu i poprawy odzysku metali. Kierują się tym samym w stronę zwiększenia i poprawy produkcji. To doprawdy ciekawa kraina, gdzie mieszkańcy skupiają się na tylu rzeczach! Nieraz zobaczyć można, jak dbają o jakość wykonanych elementów. Pracują spokojnie i wytrwale, nie odziedziczyli jednak gwałtownej natury boga z wulkanu.
Materia zza kulis
Zobacz materiały stworzone wraz ze specjalistami z Materii i jego najbardziej aktywnymi mieszkańcami!
Pogadane | Być kobietą-naukowcem na AGH
dr hab. inż. Jarosław Jakubski z WO