Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
Nauki o kulturze i religii
Agere
Agere to stolica różnorodności. Jej niezwykłość widać już po jej położeniu – a więc bezpośrednim sąsiedztwie niespokojnego morza, z którego jednocześnie można obserwować dumne, wysokie góry. Po Agere nie można nigdy spodziewać się stałości – stale zmienia się tam krajobraz, pogoda, ustrój i przede wszystkim jej mieszkańcy, którzy stanowią o wyglądzie tej niezwykłej dzielnicy. Żaden pomnik, żaden autorytet, żadne twierdzenie nie wytrzyma tu dłużej niż mgnienie oka, ponieważ rolą Agereńczyków jest analizowanie, oglądanie, rozbieranie na czynniki pierwsze, oglądanie z bliska, dyskutowanie i kwestionowanie, które na niczym i nikim nie pozostawiło jeszcze suchej nitki.

Przybywając do Agere, należy przede wszystkim pamiętać, że w każdej chwili można napotkać tam bogów, boginie, nimfy i muzy wszelkiej maści, które upodobały sobie tę krainę jako swoje ulubione miejsce w całej Cognipolis. Nikogo, kto chociaż raz usłyszał o Agere, nie może to jednak dziwić – to właśnie tutaj, w tej pięknej, zmiennej i ogromnej krainie znajdziemy artystów wszelkiej maści, którzy tworzą tu swoje dzieła. Tutejszym ośrodkiem życia jest kultura w najszerszym możliwym tego słowa znaczeniu – każdy twórca i każda twórczyni znajdzie tu wszystko, o czym tylko mogliby marzyć. Bliskość natury, żywiołów, poważnych krytyków sztuki, roześmianych muz i figlarnych nimf, skłonnych zawsze pomóc w odnalezieniu rymu, pomaga nie tylko tworzyć, ale także rozumieć sztukę, którą tworzą inni. Agere to miejsce poszanowania wszystkich ludzi i istot, które kiedykolwiek się przez nią przetoczyły. Przyjmuje więc do siebie każdego, kto tylko chce słuchać lub mówić na temat kultury i religii, które są ulubionymi tematami wszystkich, którzy zamieszkują te dzielnice.
Nie można zapominać, że jest to również dzielnica, w której świat kręci się wokół wszystkich bóstw, którym wierni są mieszkańcy i mieszkanki Cognipolis. Nie sposób znaleźć miejsce, w którym wędrowiec mógłby odnaleźć więcej wspaniałych świątyń i miejsc kultu. Agere to jednak nie tylko wspaniałe budynki wypełnione najróżniejszymi obrzędami, strojami i naukami bogów czy bogiń – to również stolica analizy i krytyki. Mieszkańcy i mieszkanki tej niezwykłej krainy każdego wieczoru spotkają się w niewielkich grupach, aby dyskutować o tym, co ich ukochani bogowie próbują przekazać im przez swoje słowa i przykazania. Podczas tych spotkań nie może również nigdy zabraknąć muzyki, tańca, śpiewu i dyskusji o poezji, którą często kończy dopiero blady świt. Nikogo nie powinno więc, że Agere to kraina dyskusji, uniesień, wzruszeń i sporów, które jednak zawsze prowadzą ostatecznie do czegoś dobrego.

Jednak każdego, kto chociaż raz postawi stopę w Agere, należy ostrzec – krążą legendy, które mówią, że ktokolwiek raz do niej wejdzie, nigdy już nie będzie w stanie jej opuścić...
Agere zza kulis
Zobacz materiały stworzone wraz ze specjalistami z Agere i jego najbardziej aktywnymi mieszkańcami!
prof. AGH dr. hab. prorektor ds. studenckich Anna Siwik
dr Grzegorz Ptaszek z WH