Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
Nauki o zarządzaniu i jakości
Amet
Jeśli jakiś zbłąkany wędrowiec przedzierałby się przez Cognipolis z pewnością prędzej czy później trafiłby wprost do Ametu. Nie jest to dzielnica, którą łatwo jest przegapić. Znajduje się ona niemal w samym sercu miasta, nieopodal ścisłego centrum, w którym toczy się życie miasta.

Amet nie od zawsze znajdował się tam, gdzie można go dzisiaj odnaleźć – jest to jedna z tych krain, które wyodrębniły się z tętniącego życiem miasta dopiero po jakimś czasie, gdy zaszła w końcu taka potrzeba. Dawniej, gdy wszystko w mieście miało swój początek, gdy każdy mieszkaniec i mieszkanka szukali swojego miejsca i uczyli się swoich profesji, gdy budynki, świątynie i mosty dopiero powstawały, w Cognipolis panował wszechobecny chaos. Budowle tworzono w złych miejscach, przez to torowały one ruch, artyści snuli się po całym mieście, nie mogąc odnaleźć swoich świątyń, a władcy bezskutecznie próbowali przemawiać do swojego ludu. To właśnie wtedy zaczęto obserwować pojawienie się pierwszych Ametów, którzy wyłonili się właśnie tam, gdzie sytuacja wydawała się być wyjątkowo beznadziejna. Ameci wprawiali wtedy w ruch swoje magiczne narzędzia – karty pełne tajemniczych zapisków, formularze i różdżki, aby już po chwili przedstawić swój plan naprawy sytuacji. Po pewnym czasie, gdy w mieście znalazło się odpowiednio dużo Ametów, w Cognipolis zapanował porządek – to właśnie oni wydzielili tereny dzielnic, rozrysowali plan miasta, stworzyli trasy handlowe, wyznaczyli miejsca pracy i plany dalszego rozwoju. Mieszkańcy w ramach podziękowania za niezwykłe dokonania Ametów postanowili ofiarować im dar w postaci terenu znajdującego się w środku miasta oraz magicznego drzewa, na którym zamiast liści rosną kartki, które Ametyci mogą zrywać i pisać na nich swoje magiczne plany.
Mieszańcy Ametu dbają jednak nie tylko o to, aby wszystko w mieście funkcjonowało zgodnie z planem i było dobrze zorganizowane. Są oni bowiem odpowiedzialni za jakość wszystkiego, co ma miejsce w tej krainie – od rośnięcia roślin, przez budowę świątyń, aż po wszystkie inne dziedziny miejskiej pracy. Nie zapuszczają się oni jedynie do dzielnicy Agere, stolicy artystów i artystek – nie mogą tam odnaleźć przestrzeni dla swoich reguł i potrzeby kontroli. Dla wszystkich innych służą pomocą – są w stanie o każdej porze dnia i nocy doradzać, obliczać, planować i sprawdzać efekty wszystkiego, co dzieje się w mieście.

Trzeba jednak przyznać, że Ameci i Ametki wolą towarzystwo innych mieszkańców naszej krainy, niż siebie nawzajem. Większość czasu spędzają w innych dzielnicach, pomagając i ucząc, przez co niewiele czasu pozostaje im na zabawy i rozmowy, które mogliby odbywać w samym Amecie. Mimo to uważani są oni za jednych z najmądrzejszych i najbardziej lubianych rezydentów Cognipolis i zupełnie nikt nie wyobraża sobie powrotu do chaosu, który panował tu przed ich przybyciem.
Amet zza kulis
Zobacz materiały stworzone wraz ze specjalistami z Ametu i jego najbardziej aktywnymi mieszkańcami!
  • Konsultacje muzyczne
    mgr Iwona Radwan-Sado
  • Konsultacje muzyczne
    dr inż. Katarzyna Klimkiewicz z WZ