Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
Nauki socjologiczne
Samilion
Pośrodku krainy Samilion, od wieków mieści się obszerny plac z dwoma monumentalnymi pomnikami. Jeden ukazuje Informatusa – opiekuna trzymającego w ręku procesor. Został on wzniesiony ku czci umiłowanej przez mieszkańców nauki. Drugi zaś przedstawia Sociusa – mędrca dzierżącego księgę, przyjaciela ludu i patrona efektywnej komunikacji. Dookoła placu zbiegają się budynki pełniące funkcje miejsc uczty, obrządków religijnych i wytchnienia od trudu pracy. Idąc krętą ścieżką wychodzącą od południowej strony placu, dojdziemy do Zakładu Ankiet i Kwestionariuszy. Położony na wzgórzu potężny gmach, z którego rozpościera się widok na całe miasto, mieści wewnątrz szereg stołów, stolików i krzeseł. To właśnie tam pracuje niemalże połowa mieszkańców Samilion.

Obowiązkiem pracowników jest przyjmowanie przybyszów i przeprowadzanie z nimi wywiadów, wypełnianie kwestionariuszy, a także trzymanie pieczy nad prawidłowym uzupełnianiem ankiet przez badanych. Misją przyświecającą działalności Zakładu Ankiet i Kwestionariuszy, jest zbadanie całej społeczności, aby poznać jej potrzeby i wesprzeć rozwój miasta. Nieopodal placu, po jego wschodniej stronie położony jest nieco mniejszy, ale za wytworny budynek, do którego wstęp mają tylko tamtejsi pracownicy. W mieście krążą pogłoski, że strzeże go hybryda – w połowie człowiek, w połowie zaś tygrys, lecz nikt jej nigdy nie widział. To właśnie tam zgromadzone są komputery, przy których zasiadają mieszkańcy dumający nad udoskonaleniami technologicznymi dla całej społeczności. Na cokole budynku widnieje napis „Pracownia Innowacji". Porządku w Samilion pilnują zamaskowani, ukrywający swoją tożsamość obserwatorzy. W dzień lustrują wzrokiem przechodniów, wyłapując co ciekawsze obserwacje, a wieczorami spisują je w formie notatek z terenu.
Badacze z Zakładu Ankiet i Kwestionariuszy wspierają ich w analizie zgromadzonego materiału, a spisany raport z wnioskami staje się fundamentem ustalania nowych reguł i ładu. Na tych zakamuflowanych, choć jawnych obserwatorów natrafić można zarówno na obrzeżach, jak i w centrum Samilion. Mieszkańcy po pracy udają się na plac, aby współbiesiadować przy najwyborniejszych trunkach, jednakże nigdy nie tracą trzeźwości umysłu. Podążając kamienną drogą wzdłuż rzeki, na zachód od Pracowni Innowacji dotrzeć można do miejsca, które napawa przerażeniem najwybitniejszych. Strzelisty budynek z ostro wykończonymi wieżami zwany jest Warsztatem Logiki i Statystyki. Tam mieszkańcy ćwiczą swoją sprawność intelektualną, rozwiązując wyszukane zadania logiczne i statystyczne, aby być w najdoskonalszej formie. Choć wciąż pobrzmiewają w powietrzu szlochy młodzieńców wędrujących w kierunku Warsztatu, w Samilion krążą pogłoski, że jeszcze nikt nigdy został stracony, za błędne rozwiązanie zadania.
Samilion
Zobacz materiały stworzone wraz ze specjalistami z Samilionu i jego najbardziej aktywnymi mieszkańcami!
  • Konsultacje muzyczne
    Hearthstone: student vs profesor 🃏 | Konsultacje Muzyczne x dr Krzysztof Maj
  • Wywiad
    mgr inż. Jarosław Królewski